Událost

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně proběhl 57. ročník ESHG 2024, kterého se zúčastnilo více než 4 500 specialistů na lidskou genetiku. Na programu byly prezentace nejnovějších výzkumů genomu, technologických inovací a diskuse o etických otázkách. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny. Konference také poskytla mnoho příležitostí k navazování kontaktů.

Proč právě Berlín?

Berlín, moderní město plné kontrastů, je nejen centrem kultury a umělecké avantgardy, ale také místem s bohatou a často rozporuplnou historií. Je to město, které má mnoho společného s lidskou genetikou, protože zde sídlí mnoho předních výzkumných institucí zaměřených na genetiku a biotechnologie. Berlín je jedním z nejvýznamnějších center vysokoškolského vzdělávání a výzkumu v Německu a celé Evropě, a nabízí špičkové programy v oblasti genetiky. Mnoho nositelů Nobelovy ceny, včetně jmen jako Albert Einstein, Max Planck a Robert Koch, je historicky spjato s berlínskými univerzitami.

Není proto překvapením, že organizační výbor European Society of Human Genetics zvolil Berlín jako místo konání 57. ročníku své konference. Vědci z různých oborů lidské genetiky, včetně molekulární genetiky, cytogenetiky, biochemické genetiky, genové terapie, genomiky, bioinformatiky, klinické genetiky, pediatrie, onkologie, hematologie a neurologie, se začátkem června sešli v kongresové a výstavní aréně CityCube v Berlíně.

Od teorie k praktickým dovednostem

Konference ESHG tradičně poskytuje platformu pro nejnovější poznatky v oblasti lidské genetiky, z vědeckého i technologického hlediska. Letošní program zahrnoval všechny aspekty lidské genetiky, od výzkumu lidského genomu a jednotlivých genetických či chromozomálních onemocnění až po praktické otázky organizace služeb v této oblasti.

Konference nezůstala jen u tradičních formátů, ale nabídla i vzdělávací sekce, zajímavá sympózia a workshopy. Prostor byl vyhrazen také pro mladé vědce. Vedle špičkového vývoje poskytla příležitost i pro účastníky hledající základnější školení prostřednictvím tzv. pre-meeting courses.

Přednáškový maraton

Příležitost setkat se s předními světovými genetiky si nenechala ujít ani ředitelka R&D ve společnosti ViennaLab Diagnostics, Johanna Trupke: “Konference mi přišla nesmírně zajímavá, protože byla skvělou příležitostí seznámit se s nejnovějšími trendy v lidské genetice. Ty se týkaly jak technologických aspektů, tak i nových poznatků v oblasti různých genetických onemocnění. Jedná se o velmi rozsáhlou konferenci, takže je nemožné, aby se jeden člověk zúčastnil všech přednášek, protože se mnoho sekcí překrývá. Naštěstí jsou přednášky i postery dostupné online.“ 

Její slova potvrzují i statistiky kongresu: 5 oceněných přednášek renomovaných vědců, 30 sympozií, 11 vzdělávacích a plenárních sekcí s celkovým počtem 110 řečníků. Když k tomu připočteme 23 praktických workshopů, 3 sekce „Get2gether“ na podporu profesních spojení a rozsáhlou posterovou sekci s 3 153 přihlášenými abstrakty, je zřejmé, že některé přednášky budou muset delegáti shlédnout až z domova.

Genetika v pohybu: exony, telomery, peptidové vakcinace

Nás samozřejmě zajímalo, jaká konkrétní témata nyní hýbou molekulárním světem a co zaujalo posluchače v auditoriu. Na to jsme se zeptali Anny Kolouchové, Business Development Manažerky společnosti BioVendor MDx, která na našem stánku představovala fastGEN technologii a současně měla možnost navštívit několik vybraných přednášek.

Výzkumníci se stále více zaměřují na sekvenování celých exonů/genomů a sekvenování dlouhých čtení. Pozornost směřuje především na nekódující části a telomery, o jejichž přínosu se vedou intenzivní diskuse. My jsme navštívili hlavně prezentace představující nové možnosti léčby interferujících onkogenů a přesnou medicínu obecně. Tady bych ráda zmínila nové poznatky týkající se peptidové vakcinace, která znamená významný pokrok v léčbě nádorů, zejména glioblastomů, na něž lze jen obtížně cílit,“ shrnuje poznatky z konference. 

Proč je důležité sekvenovat neandrtálský genom

Úroveň odborného programu ESHG 2024 podtrhují jména předních vědců. Profesorka Cecilia Lindgrenová z Ústavu genomiky endokrinologie a metabolismu na Oxfordské univerzitě představila svou dvacetiletou práci v oblasti genetiky obezity. Angus Clarke, emeritní profesor genetiky na Cardiffské univerzitě, se zaměřil na sociální a etické aspekty lidské genetiky. James R. Lupski, profesor molekulární a lidské genetiky na Baylor College of Medicine, rozebíral principy biologické rovnováhy a komplementarity jako základy evoluce a genomické medicíny.

„Speciálně bych vyzdvihla vystoupení švédského genetika, profesora Svante Pääba, který v roce 2022 získal Nobelovu cenu za objevy, týkající se genomů vyhynulých homininů a evoluce člověka,“ říká Anna Kolouchová. Jeho přednáška „Paleogenomika jako nástroj k objasnění genetického základu moderních nemocí“ přispěla k našemu chápání evoluce člověka. Svante Pääbo totiž poprvé sekvenoval neandrtálský genom, což umožnilo vědcům porovnat genom neandrtálců s moderními lidmi a odhalit genetické rozdíly a podobnosti.

Na konferenci nás reprezentovali

Další aktuality

Novinka Sepse, záleží na každé minutě

Sepse, záleží na každé minutě

srpen 2024

Rychlá a přesná diagnostika je v moderní medicíně klíčová, zejména při léčbě život ohrožujících infekcí, jako jsou sepse. Identifikace přítomných bakterií a stanovení jejich citlivosti na antibiotika přímo z pozitivních hemokultur může zásadně ovlivnit celkový výsledek léčby. 

Čtěte dále
Událost Prague Pride 2024: Podpora zdraví a diverzity pokračuje

Prague Pride 2024: Podpora zdraví a diverzity pokračuje

10. srpna 2024

Stejně jako loni, tak i letos využíváme špičkový systém GeneXpert od společnosti Cepheid, který nám umožňuje provádět testování přímo na místě odběru. Díky této pokročilé technologii můžeme nejen zkrátit čekací dobu na výsledky, ale také zajistit jejich vysokou přesnost a spolehlivost.

Čtěte dále
Novinka Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

1. července 2024

Přáli byste si přístroj, který Vám pomůže s péčí o buněčné kultury, vyselektuje správné buňky pro další proces a zanalyzuje interakce buněčných produktů? Seznamte se.

Čtěte dále
Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále